Pani doktor czy można wypocić przeziębienie? czyli krótko na temat aktywności fizycznej w chorobie

Sezon na przeróżne infekcje dróg oddechowych w pełni. Sama właśnie przez tydzień byłam uziemiona w domu i szczerze przyznaję, że ostatnia rzecz, o której myślałam to bieganie albo wygibasy na macie z moją skądinąd ulubioną trenerką Ewą Ch.

Przeglądając instagram i fitnessowo – biegowe profile wielokrotnie widziałam wpisy w stylu „Właśnie mimo przeziębienia zrobiłam dziś mega dobry trening”, „Ciężko było, bo mam straszny kaszel, ale poszło”, „Startowałam z gorączką i na antybiotyku, więc życiówki nie wybiegałam”, „Chorobę najlepiej wypocić na siłowni” (autentyki). Szczerze przyznam, że czytając takie opisy aż włos jeży mi się na głowie, ale nie jestem tu po to, żeby hejtować czy wyśmiewać, ale uświadamiać i edukować.

(Zdjęcie: źródło)

Z jakiegoś powodu opuszczenie treningu, nawet gdy zdrowie szwankuje, uznawane jest za wymówki i słabość charakteru. 

Choroba chorobie nierówna

Większość infekcji dróg oddechowych jakie dopadają nas w tzw. “sezonie”  to infekcje wirusowe takie jak przeziębienie czyli ostre zapalenie błony śluzowej gardła, nosa i zatok, grypa, większość przypadków zapalenia oskrzeli, to choroby wirusowe, czyli takie, w których antybiotyki nam nie pomogą (w końcu nie działają na wirusy). Należy wówczas włączyć leczenie łagodzące objawy, odpocząć, posiedzieć kilka dni w domu również po to, by choroba się nie rozwinęła. Nieco poważniejsze są zakażenia bakteryjne – niewielki procent zapaleń oskrzeli, zapalenie płuc. Tu już niezbędne jest włączenie antybiotyku, oczywiście po konsultacji z lekarzem. 

Trzy powody, dla których warto odpuścić trening / start w chorobie 

Zmniejszona efektywność treningu

W przypadku gorączki czy infekcji czynność serca jest podwyższona, a więc Wasze tętno spoczynkowe jest wyższe niż kiedy jesteście zdrowi. Wysiłek fizyczny spowoduje więc dalszy wzrost czynności serca, szybsze zmęczenie i większe obciążenie dla układu krążenia. 

Ryzyko zaburzeń elektrolitowych

Zwiększona potliwość pojawiająca się w infekcji, zwłaszcza przy niedostatecznej podaży płynów może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Te z kolei wpływają na zaburzenia rytmu serca. Połączenie ich ze startem w zawodach np. biegowych, którym dodatkowo towarzyszy stres i czynniki związane z współzawodnictwem, może stać się nawet przyczyną śmierci. Zatem “wypocenie” choroby na treningu wcale nie jest korzystne. 

Powikłania infekcji

Jedną z groźniejszych chorób, które wikłają infekcje jest zapalenie mięśnia sercowego. Ma ono najczęściej tło wirusowe, rzadziej bakteryjne. Objawia się bólami w klatce piersiowej, znacznym osłabieniem, pogorszeniem tolerancji wysiłku, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do niewydolności serca, kardiomiopatii rozstrzeniowej (czyli nadmiernego powiększenia jam serca) czy nawet konieczności przeszczepienia narządu. Aktywność fizyczna może nasilać namnażanie się wirusów w mięśniu serca.  Leczenie zapalenia mięśnia sercowego to zakaz całkowitej aktywności fizycznej przez okres 3 – 6 miesięcy, a zatem chyba lepiej odpuścić sobie kilka dni niż potem pauzować przez pół roku. Dodam jeszcze, że zapalenie mięśnia sercowego jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów sportowców (nie tylko zawodowych) w trakcie zawodów sportowych.

W większości jesteśmy przecież amatorami…

Pozamedycznym argumentem, który przemawia przeciwko trenowaniu w przypadku infekcji jest fakt, iż ogromna większość z nas to amatorzy. Oczywiście sama wiem jak satysfakcjonująca jest życiówka na mecie biegu, która w końcu sama się nie zrobi i trzeba na nią zapracować na treningu. Domyślam się, że praca nad sylwetką w bikini fitness czy kulturystyce wymaga jeszcze większego rygoru dietetyczno – treningowego. Ale czy to wszystko warto robić kosztem własnego zdrowia? Chyba niekoniecznie 😉

 

 

 

 

One thought on “Pani doktor czy można wypocić przeziębienie? czyli krótko na temat aktywności fizycznej w chorobie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s